in artykuły

Borelioza a problemy z pamięcią

Borelioza a problemy z pamięcią?

Istnieje wiele chorób, które potrafią skutecznie ograniczyć nasze zdolności poznawcze, naszą pamięć, koncentrację oraz elokwencję. Taką chorobą jest niewątpliwie borelioza, a dokładnie – jej odmiana neurologiczna NEUROBORELIOZA.

Borelioza – słowem wstępu

Borelioza (choroba z Lyme, krętkowica kleszczowa, łac. borreliosis, ang. Lyme disease, Lyme borreliosis) – wieloukładowa choroba zakaźna wywoływana przez bakterie należące do krętków: Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii, Borrelia afzelii, Borrelia japonica, przenoszona na człowieka i niektóre inne zwierzęta przez kleszcze z rodzaju Ixodes. Borelioza jest najczęstszą chorobą odkleszczową. Zakażenie człowieka następuje poprzez ślinę lub wymiociny kleszcza. Rezerwuarem krętka są liczne gatunki zwierząt, głównie gryzonie.

Borrelia zwykle usadawia się w tkance łącznej (skóra, ścięgna, ściany naczyń krwionośnych, w tym w naczyniach mózgowych), w mięśniach i w tkance nerwowej (w komórkach glejowych i nerwowych). Borrelia jest znajdowana w większych ilościach we wzgórzu, korzeniach grzbietowych rdzenia kręgowego.

Borelioza może powodować uszkodzenie OUN

Uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego prawdopodobnie jest wynikiem przylegania krętków do komórek glejowych. Bakterie mogą indukować proliferację, a następnie apoptozę astrocytów. Krętki mogą indukować wydzielanie do komórek nerwowych pewnych substancji, w tym cytokin IL-6 i TNF-α oraz kwasu chinolinowego, które w nadmiarze stają się szkodliwe dla neuronów. Zmiany w układzie nerwowym powodowane przez boreliozę są na tyle charakterystyczne, że przez wiele lat występowały jako samodzielna jednostka chorobowa zwana zespołem Bannwartha.

Borelioza – objawy neurologiczne

Wśród neurologicznych objawów boreliozy możemy wyróżnić między innymi:

  • problemy z koncentracją (tak zwany „słoik na głowie”),
  • problemy z pamięcią,
  • problemy ze znalezieniem odpowiedniego słowa,
  • problemy z logicznym rozumowaniem,
  • zmęczenie,
  • zawroty głowy,

Czym wspomagać nasze problemy z koncentracją i pamięcią?

Zioła

Bacopa monnieri to znane od pokoleń zioło, występujące między innymi w Australii, Azji i Ameryce południowej. Jest szczególnie polecane osobom narażonym na wzmożone działanie stresu, oraz w stanach wzmożonego wysiłku intelektualnego, poznawczego, a także w stanach depresyjnych oraz chorobowych. Bacopa monnieri posiada silne właściwości antyoksydacyjne, skutecznie wyłapuje wolne rodniki, wpływając na szybszą regenerację układu nerwowego, działając przy tym anty nowotworowo. Wzmaga procesy uczenia się i zapamiętywania, poprawia koncentrację i stymuluje powstawanie nowych połączeń nerwowych.

Witaminy i mikroelementy

Wśród witamin, o których suplementację powinniśmy zadbać znajdują się witaminy B1 ( tiamina), B6 (pirydoksyna), B6 (Cyjanokobalamina). Istotnym pierwiastkiem, o którego poziom należy zadbać jest magnez. Substancje te pozytywnie wpływają na funkcjonowanie naszego mózgu, dostępne są w każdej aptece.

Wspomaganie procesów poznawczych suplementami.

Istnieje wiele tabletek na złagodzenie problemów z pogorszoną pamięcią i koncentracją, nie tylko podczas leczenia boreliozy.

Jedne z najlepszych polecanych przez internautów tabletek, posiadający na prawdę wiele pozytywnych opinii wśród użytkowników internetu to tabletki momentum.

Zawierający w swoim składzie między innymi tyrozynę, L-teainę, oraz wymienione powyżej witaminy z grupy B a także tabletki bacopa monnieri.

Tyrozyna zwiększa motywację, odporność na stres i wspomaga pracę mózgu. L-teanina podnosi zdolność uczenia się. Witamina B zapewnia odpowiednie funkcjonowanie układu nerwowego i działanie neuronów, a bacopa monnieri (sproszkowane liście indyjskiej rośliny Brahmi) pobudza ośrodkowy układ nerwowy do działania.

Written By:

Psychoterapeuta, zawodowo zajmujący się zaburzeniami pamięci i koncentracji u osób w każdym wieku. Prywatnie pasjonat fotografii i niskokosztowych podróży po Europie.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *