in artykuły

Dylematy podczas sesji

Styczeń lub luty to okresy, w których studenci zostają postawieni przed trudnym wyborem. Pojawia się myśl, czy lepszą opcją byłoby włączenie kolejnego filmu, czy powrót do sterty notatek leżących gdzieś na łóżku. Tak oto przedstawia się sytuacja niejednego dwudziestoparoletniego osobnika…
Sesja tłumaczona przez niektórych jako system eliminacji słabych jednostek akademickich nie należy do najmilszych chwil w ciągu roku. Należy jednak pamiętać, że przebieg egzaminów jak i zaliczeń zależy tylko i wyłącznie od naszego nastawienia i odpowiedniego rozplanowania czasu. Ktoś mógłby zapytać czy istnieją sprawdzone sposoby na zaliczenie sesji? Oprócz nauczenia się, niestety takowe nie istnieją. Przed rozpoczęciem nauki najczęściej stwierdzamy, że wypadałoby posprzątać mieszkanie, najbardziej nielubiane obowiązki stają się wybawieniem, a pójście po mleko zabiciem czasu.
Większość studenckich kolegów i koleżanek stosuje zasadę pełnej godziny. Polega ona na oszukiwaniu siebie i przekonaniu, że najlepszą porą do nauki będzie tzw. „pełna godzina”. Mija godzina 15. 00 i czekamy na kolejną, kolejną i kolejną… Aż w końcu zegarek pokazuje nam porę wieczorną i stwierdzamy, że i tak niczego nie zdążymy się już nauczyć. Występuje także syndrom jednego dnia. Powtarzamy sobie wtedy „gdybym miał jeszcze jeden dzień”, „jutro mógłbym jeszcze tyle zrobić”, „mogłem wcześniej zacząć”. To najczęstsze wymówki jakie studenci stawiają przed sobą.
Tak mniej więcej wygląda okres przedegzaminacyjny przepełniony stresem i nieprzespanymi nocami. Co roku obiecujemy sobie systematyczną naukę, porządne notatki i odpowiednie przygotowanie. Ale czy udaje nam się to osiągnąć? Czy mamy w sobie tyle samodyscypliny, by ze spokojem pójść na egzamin i bez problemu uzyskać zadowalającą nas ocenę?

Written By:

Psychoterapeuta, zawodowo zajmujący się zaburzeniami pamięci i koncentracji u osób w każdym wieku. Prywatnie pasjonat fotografii i niskokosztowych podróży po Europie.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *