in artykuły

Jak zorganizować sobie naukę?

1. Miejsce do nauki

Może to wydaje się banalne, ale dobrze zorganizowana, uporządkowana przestrzeń to podstawa. Uporządkowane biurko to uporządkowane myśli. Jak się zabrać z uprzątnięcie biurka?

1. Przeglądnij zawartość biurka. Stare, niepotrzebne książki możesz spróbować sprzedać, możesz je także oddać młodszym znajomym albo po prostu schować głęboko w piwnicy.
2. Wszelkie papiery i zapiski przejrzyj i posegreguj, niepotrzebne wyrzuć. Dobrym sposobem na przechowywanie luźnych notatek są przedmiotowe teczki np. osobno na biologię, na matematykę itd. Teczki możesz przechowywać w dużych segregatorach lub w biurku.
3. Podręczniki, zeszyty i zbiory zadań, których używasz najczęściej możesz trzymać na wierzchu w dużych segregatorach lub układać w stos według pewnego schematu – na samym wierzchu kładź książki których musisz użyć do zrobienia zadań na jutro, później te na pojutrze itd.
4. Nie zapomnij o odpowiednim oświetleniu miejsca pracy, jeśli jesteś praworęczny ustaw lampkę z lewej strony biurka, a jeśli leworęczny ustaw ją z prawej.

2. W jakiej kolejności odrabiać zadania?

1. Jednym ze sposobów jest odrabianie zadań od razu, w dniu zadania ich. W ten sposób nigdy nie zapomnisz o odrobieniu swojej pracy domowej, a kiedy skończysz będziesz mieć spokojną głowę i czas dla siebie.
2. Inną metodą jest robienie zadań od „najważniejszego” czyli po prostu robienie zadań z dnia na dzień. Inaczej jest z zadaniami długoterminowymi czy nauką do prac klasowych – warto rozłożyć sobie ich robienie, codziennie robić po kawałku.
3. Dobrym pomysłem jest także kupienie kalendarzyka lub założenie sobie zeszytu, w którym będziesz zapisywać daty sprawdzianów i zadania domowe.

3. Jak się uczyć?

1. Najefektywniejszym sposobem jest uczenie się dużej ilości materiału w przeciągu stosunkowo krótkiego czasu np. zrób wszystkie prace domowe, następnie godzina czy nawet dwie przerwy, następnie godzina nauki do sprawdzianu.
2. Najważniejsze to się nie przemęczać i uwierzyć w swoje możliwości, nie mów od razu, że czegoś nie potrafisz tylko spróbuj się maksymalnie skoncentrować i „wyciągnąć” potrzebne informacje ze swojej pamięci.
3. Istnieją konkretne techniki zapamiętywania:
Mózg lepiej zapamiętuje obrazy! Postaraj się zawsze konwertować informację, którą masz zapamiętać na obraz. Najlepiej jeśli obraz ten jest przesadzony, karykaturalny – łatwiej nam zapamiętać coś co nas śmieszy, coś co jest irracjonalne. Im bardziej dynamiczny i kreatywny obraz czy nawet cała obrazkowa historyjka tym łatwiej nam ją zapamiętać. Mówiąc prościej baw się informacjami, które masz zapamiętać
Ta metoda jest dobra kiedy masz zapamiętać konkretne słówka czy wydarzenia.

Staraj się wiązać posiadaną już wiedzę z nową wiedzą, wykorzystuj to co umiesz do nauczenia się czegoś nowego, wiąż ze sobą fakty, dedukuj.

ĆWICZENIA POPRAWIAJĄCE KONCENTRACJE:
Rozwiązywanie zagadek:
– Krzyżówki
– Sudoku
– Gry słowne (wykreślanki, rebusy)

„Co by było gdyby…”
– Odpowiadaj sobie na ciągi niecodziennych pytań, np. Co by było gdybyś dostał propozycję wzięcia udziału w wyprawie na Marsa? Z czym by to się wiązało? Czy poleciałbyś? Czy uczyłbyś się będąc w kosmosie? Czy opisałbyś swoje wrażenia? Jakbyś je opisał?

Szukanie dziesięciu alternatywnych sposobów wykorzystania przedmiotu:
– Każdy z nas wie jak wygląda i do czego służy chusteczka higieniczna… ale co jeszcze można z nią zrobić?
chusteczka może być:
– doskonałym materiałem na suknię
– latającym dywanem dla lalek
– pokrowcem na telefon
– talerzem

Ćwiczenia oddechowe
1. Znajdź jakieś spokojne miejsce.
2. Usiądź wygodnie i zamknij oczy.
3. Oddychaj spokojnie i głęboko.
4. Powtarzaj sobie w myślach, że zapamiętywanie informacji jest kwestią koncentracji i wiary w siebie.

Written By:

Psychoterapeuta, zawodowo zajmujący się zaburzeniami pamięci i koncentracji u osób w każdym wieku. Prywatnie pasjonat fotografii i niskokosztowych podróży po Europie.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *