in artykuły

Rodzaje zapamiętywania w pigułce

Ludzka pamięć to zjawisko fascynujące, które już dawno stało się przedmiotem zainteresowania badaczy na całym świecie. Pamięć oraz tak ważny proces, jakim jest zapamiętywanie, ma przecież ogromny wpływ na życie każdego z nas. od pamięci zależy przecież bardzo dużo.

W jaki sposób zapamiętujemy poszczególne informacje?

Wiele zależy tu od ich rodzaju oraz rangi. Zapamiętywanie można też podzielić ze względu na to, jak długo dana informacja pozostaje w naszej pamięci. Są takie wiadomości i umiejętności, których nie zapomina się nigdy. Jeśli nauczymy się mówić i pisać, będziemy mogli z tych umiejętności korzystać już do końca życia. Dlaczego? Bo codziennie będziemy te czynności powtarzać, dzięki czemu umiejętności te będą na bieżąco utrwalane. Gorzej z tymi umiejętnościami i wiadomościami, które są nam potrzebne tylko od czasu do czasu. Jak w ich przypadku spisuje się nasza pamięć?

Badania nad tak fascynującym procesem jakim jest zapamiętywanie pozwoliły ustalić, że wrażenia optyczne oraz czuciowe zapisują się w naszej pamięci przez niecałą sekundę.

To dobrze, gdyż takich odczuć jest tak wiele, że gdybyśmy mieli każde z nich zapamiętywać, przepływ informacji oraz świadome ich przyjmowanie stałyby się kwestiami praktycznie niemożliwymi.

W chwili, gdy podana zostaje nam już bardziej istotna wiadomość, nasza pamięć przyswaja ją na dłużej. Takie informacje, jak czyjeś nazwisko czy podany właśnie adres może zapisać się w naszej pamięci na około 10 sekund. Jeśli w tym czasie nie powtórzymy sobie tej wiadomości – zostanie ona usunięta z naszej pamięci. Zapamiętywanie ważniejszych informacji (tych, które mają pozostać w naszej głowie na dłużej), wymaga systematycznego powtarzania danych wiadomości i ich utrwalania.

Takie ćwiczenie sprawia, że przyswajane informacje mogą pozostać w naszej pamięci nawet na lata – jeśli oczywiście będą dla nas na tyle ważne, by co jakiś czas odświeżać je w swej pamięci i utrwalać.

Written By:

Psychoterapeuta, zawodowo zajmujący się zaburzeniami pamięci i koncentracji u osób w każdym wieku. Prywatnie pasjonat fotografii i niskokosztowych podróży po Europie.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *